Pasy kontuszowe uznawano za najbardziej malowniczy element polskiego stroju szlacheckiego, ich piękno mogliśmy podziwiać w Muzeum Zamek w Oświęcimiu podczas otwarcia wystawie czasowej pt. „Pasy Kontuszowe, atrybut polskiego stroju szlacheckiego”. O historii, znaczeniu i wartościach narodowych pasów kontuszowych opowiedziała nam Anna Lebet-Minakowska, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, w wykładzie „Pasy kontuszowe jako przejaw mody, wyznacznik przynależności społecznej, bogactwa i patriotyzmu.”
Pan Przemysław Zambrzycki, właściciel persjarni oprowadził nas po ekspozycji, opowiadając o produkcji pasów kontuszowych, o mozolnym dobieraniu i łączeniu osnów oraz sposobie tkania. Nie zabrakło pokazu opasania psem kontuszowym.
Pracownia krawiectwa artystycznego i kostiumologii Mme Chantberry wzbogaciła wystawę replikami strojów historycznych.
Nie zabrakło i oryginału – na wystawie można zobaczyć pas z XVIII wieku, ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Wystawę będzie można zwiedzać do 14 stycznia 2018.
W sklepiku muzealnym są do nabycia bieżniki na stół i ławę oraz stylizowane na wzór tradycyjnych pasów kontuszowych, pasy do smokingu i marynarki z muszkami z Persjarni Zambrzyckich.