Muzeum Zamek rozpoczęło zajęcia edukacyjno-warsztatowe, „Przepasani pasem kontuszowym, moda Polski szlacheckiej”, skierowane do uczniów klas 1-5 szkół podstawowych podczas których opowiadamy o polskiej modzie szlacheckiej, a w szczególności o jednym z atrybutów stroju, o pasie kontuszowych.
Ozdobą stroju szlacheckiego już od XV wieku był pas kontuszowy, a w XVIII stuleciu pas był uznawany za jeden z najpiękniejszych elementów Stroju Narodowego Polaków.
Uczniowie podczas zajęć zwiedzają wystawę czasową pt. „Pasy kontuszowe, atrybut polskiego stroju szlacheckiego”, w całości poświęconą pasom kontuszowym i makatom buczackim, produkowanym współcześnie w Persjarni Zambrzyckich. Mają też okazję zobaczyć oryginalny pas z XVIII wieku. Przygotowana jest także prezentacja multimedialna, dużo radości sprawia uczestnikom możliwość opasania się kilkakrotnie pasem, dzięki temu mogą wyobrazić sobie jaką sztuką było wiązanie takiego psa. Natomiast warsztat plastyczny to projektowanie i zdobienie już własnej miniatury pasa, którą uczniowie zabierają ze sobą do domu. Atrakcją jest możliwość malowania długiego na 4 metry zamkowego pasa kontuszowego.