ZAMBRZYCKIE PASY KONTUSZOWE – odrodzenie zapomnianego rzemiosła

U progu naszej przygody z pasami i makatami buczackimi zostaliśmy dostrzeżeni i zaproszeni do zorganizowania wystawy prezentującej nasze tkackie osiągnięcia. Był to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie. Trochę obawialiśmy się tego przedsięwzięcia. Tym bardziej, że wystawa miała okazać się pierwszą publiczną prezentacją naszego dorobku.

Pracownik Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki Pan Rafał Bryła (kurator, historyk) był organizatorem wystawy naszych pasów i makat. Na wystawie mogliśmy zobaczyć wyroby Persjarni z całkiem innej perspektywy. Charakterystyczny element szlacheckiego ubioru został potraktowany, jako główny obiekt ekspozycyjny. Taka prezentacja pasów i makat pozwoliła uczynić z nich ciekawe i niebanalne eksponaty, które mogą być znakomitą dekoracją wnętrz. W ekspozycyjnym świetle tkaniny ukazały cały swój urok, blask, subtelne kontrasty i zestawienia kolorystyczne.

Organizatorzy, zwiedzający i my, którzy znamy te tkaniny dosłownie na wylot, zostaliśmy oczarowani i zaskoczeni sposobem prezentacji pasów i makat.

Sporą atrakcją wystawy był zrekonstruowany ubiór narodowy z XVIII w., który został przepasany pasem “Hetman”. Rekonstrukcja ubioru pochodziła z pracowni Pani Justyny Sepiał-Rychlik Mme Chantberry Kostiumologia i Krawiectwo Artystyczne.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 13.01.2017 r., wystawa trwała od 14.01. do 2.03.2017 r.

Wystawie towarzyszyły liczne wydarzenia m.in. kuratorskie oprowadzanie po wystawie oraz wykłady:

  • 31.01.2017 – “Polski ubiór narodowy” – Rafał Bryła, kurator SCS-ZS
  • 15.02.2017 – “Pas kontuszowy – jako etniczny wspólny mianownik w Europie Centralnej” – Przemysław Zambrzycki
  • 1.03.2017 – “Pasy kontuszowe – ozdoba, wyznacznik statusu społecznego czy manifestacja patriotyczna?” – Anna Lebet-Minakowska, kustosz Działu Tkanin w Muzeum Narodowym w Krakowie

Serdecznie dziękujemy Sosnowieckiemu Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu za zorganizowanie wystawy. Dla nas to było bardzo ważne wydarzenie.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani prezentacją naszych wyrobów w swoich Muzeach i innych placówkach kulturalnych to serdecznie zapraszamy do współpracy.